Jak często badać wzrok?

Wszelkie badania czy zabiegi kontrolne zazwyczaj przeprowadzamy, kiedy pojawiają się u nas pierwsze objawy chorób bądź nieprzyjemne dolegliwości. To oczywiście błąd, bo o nasze zdrowie powinniśmy dbać regularnie. Takie podejście jest szczególnie ważne w przypadku oczu i ich chorób. Częste badanie tego narządu pozwala nam na bieżąco kontrolować wszelkie niepokojące zmiany. Salon optyczny powinien być odwiedzany zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Biorąc pod uwagę to, że obecnie każdy z nas ma telefon i komputer, w który wpatruje swoje oczy przez długi czas w ciągu dnia, z jeszcze większą starannością powinniśmy podchodzić do wizyt kontrolnych u specjalisty, jakim jest optometrysta. Jak często więc badać wzrok? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Badanie wzroku dla dzieci – jak często powinno się odbywać?

Współczesne dzieci już od najmłodszych chwil wpatrują się w ekrany, dlatego kontrola ich wzorku powinna być priorytetem dla każdego rodzica. Pierwsza kontrola oczu powinna więc mieć miejsce podczas pierwszego bilansu malucha, czyli w okolicach pierwszego roku życia. Każda kolejna zazwyczaj odbywa się wraz z drugim i czwartym rokiem życia. Dobrze by było sprawdzić wzrok dziecka także przed jego pójściem do szkoły — ewentualne wady będą mu bowiem znacznie utrudniać naukę. Szczególną uwagę w kwestii wzroku oraz oczu należy zwrócić w kierunku dzieci dorastających — spore zmiany w okresie dojrzewania mogą ujawnić nieprawidłowości w narządzie wzroku, dlatego należy je kontrolować. Mówiąc więc w skrócie, badanie wzroku u dzieci powinno się odbywać raz na dwa lata. Oczywiście w przypadku już stwierdzonych wad należy udawać się do specjalisty nieco częściej.

Jak często powinno się odbywać badanie wzroku dla dorosłych?

Optometryczne badanie wzroku każdy z nas powinien odbywać raz na dwa lata. Dotyczy to oczywiście osób w przedziale wiekowym od 18 do 60 roku życia, które nie mają wykrytych wad czy nieprawidłowości dotyczących wzroku. Osoby mające stwierdzone jego wady powinny specjalistę odwiedzać nieco częściej, bo nawet raz na rok. Kontrolne wizyty pozwolą bowiem na bieżąco reagować na ewentualne pogłębienia się wad wzroku bądź inne nieprawidłowości w obrębie oczu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *