Czym są okulary progresywne?

Oczy oraz wzrok to coś, o co każdy z nas powinien systematycznie dbać. Bez dobrego widzenia nie będziemy mogli się przecież cieszyć codziennym życiem. Słaby wzrok może także wpływać na jakość wykonywanej przez nas pracy. Nie zapominajmy także o tym, że problemy z oczami oraz prawidłowym widzeniem u niektórych osób są również początkiem innych problemów zdrowotnych. Warto więc co jakiś czas odwiedzać specjalistów, którzy mogą stwierdzić czy z tym narządem jest wszystko w porządku. W przypadku nieprawidłowości czy wad widzenia optometrysta może polecić nam noszenie okularów progresywnych. Czym one są? Odpowiadamy w poniższym wpisie!

Kto najczęściej korzysta z okularów progresywnych?

Najwięcej problemów ze wzrokiem oraz prawidłowym widzeniem podczas wizyt u specjalistów zgłaszają osoby w wieku 40-55 lat. Wtedy to pojawiają się pierwsze oznaki tak zwanej prezbiopii. Przypadłość ta polega na tym, że mamy problemy z widzeniem obiektów znajdujących się blisko nas. Wraz z z takimi problemami z widzeniem, mogą pojawić się również te związane z ograniczoną widocznością przedmiotów nieco dalej naszych oczu. Tak złożony problem ze wzrokiem jeszcze do niedawna wymagał noszenia okularów różnego typu, teraz na szczęście cierpiący na tego typu wady wzroku i ograniczenia w skupianiu wzroku mogą zainwestować jedynie w jedną parę – chodzi oczywiście o okulary progresywne. Z ich pomocą bez problemu można więc zarówno odczytywać teksty znajdujące się w bliskiej odległości, od naszych oczu, jak i tych nieco lub bardziej oddalonych.

Okulary progresywne – działanie

Jak to możliwe, że jedna para okularów może ułatwiać widzenia obiektów bliskich oraz dalszych? Zasada działania okularów progresywnych jest prosta. Ich soczewki zostały bowiem wyposażone w obszary o różnej mocy. Górna część ich konstrukcji jest częścią, która pozwala na zobaczenie dalszych obiektów, dolna z kolei ułatwia widzenia tych bliżej nas. Odpowiada ona za ostre widzenie pośrednie. Okulary progresywne są więc rozwiązaniem doskonałym – wystarczy spojrzeć na konkretną strefę, by odczytać napis, rozmazanego SMS-a czy komunikat na ekranie komputera.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *