wadywzroku

Krótkowzroczność

Miopia, czyli inaczej krótkowzroczność, to częsta wada wzroku. Polega na utracie ostrość przy oglądaniu przedmiotów z daleka. Dlatego koniecznie sprawdź, co to jest krótkowzroczność, jak można leczyć tę wadę wzroku, a także czym się objawia.

Na czym polega krótkowzroczność?

Wada wzroku nazywana krótkowzrocznością wiąże się z nieprawidłową budową oka. W takim przypadku promienie docierające do oka nie skupiają na siatkówce, tylko przed nią. W konsekwencji musisz przybliżać do siebie przedmioty, które chcesz obejrzeć lub przeczytać, ponieważ dopiero wtedy zyskujesz odpowiednią ostrość obrazu. Natomiast, gdy poszczególne rzeczy znajdą się zbyt daleko, to patrząc na nie, widzisz rozmazane kształty.

przekrój oka w krótkowzroczności

Krótkowzroczność – objawy

Jednym z pierwszych widocznych objawów krótkowzroczności jest mrużenie oczu. Taki nawyk możesz dostrzec u bardzo dużej liczby osób, które cierpią na miopię. Wiąże się to z tym, iż lekko przymknięte oczy sprawiają, że zmniejsza się rozproszenie obrazu na siatkówce. Jednak krótkowzroczność ma też inne objawy, dlatego powinieneś je poznać, by szybciej przekonać się, czy dostrzegasz je u siebie lub Twojego dziecka.

Najczęstsze objawy krótkowzroczności:

  • zaburzenia w widzeniu,
  • bardzo częste mrużenie oczu,
  • usilne przybliżanie przedmiotów znajdujących się w pewnym oddaleniu,
  • pogorszenie widzenia w ciemności i po zmroku,
  • bóle głowy,
  • pieczenie oczu,
  • częste pocieranie oczu
  • problemy z nauką w szkole u dzieci
  • problemy z koncentracją

Czy wada wzroku może się cofnąć?

Stosując zalecenia specjalistów, a także dzięki odpowiedniemu leczeniu, możesz spowolnić postęp wady wzroku, jaką jest krótkowzroczność. Jednak wszystko zależy od tego, jak mocno rozwinięty jest ten problem. Jeżeli nie podejmiesz żadnych starań, by zatrzymać tę wadę, to sukcesywnie będzie rosła o ok. 0,5-1,0 dioptrii w ciągu roku. Całkowite cofnięcie krótkowzroczność na tę chwilę nie jest możliwa, ale regularne noszenie okularów korekcyjnych, dbanie o prawidłową higienę w trakcie pracy oraz systematyczne badanie wzroku sprawi, że skutecznie spowolnisz negatywne skutki miopii.

Krótkowzroczność – leczenie stosowane najczęściej

Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z krótkowzrocznością – zastosowanie okularów lub soczewek. Dzięki temu światło skupia się na siatkówce, a Ty zaczynasz widzieć bez problemu przedmioty znajdujące się w pewnym oddaleniu od Ciebie. Ważne jest tylko to, żeby leczenie krótkowzroczności było dostosowane do Twojego wieku i wady wzroku. Wśród dzieci bardzo często stosuje się ortokorekcję soczewkami kontaktowymi, które zakłada się na noc. W takim przypadku przednia część rogówki zmienia swój kształt, dzięki czemu chwilowo polepsza się wzrok – taki efekt utrzymuje się przez cały dzień od zdjęcia soczewki,soczewki okularowe Miyosmart, kropienie atropiną.

W trakcie leczenia krótkowzroczność stosowana jest też laserowa korekcja – ten sposób jest wykorzystywany tylko u dorosłych osób. Zwróć jednak uwagę na to, że warunkiem przeprowadzenia takiego zabiegu jest ustabilizowana wada, która nie ma tendencji do narastania.

Krótkowzroczność – czy nosić okulary cały czas?

Leczenie krótkowzroczności polega m.in. na używaniu odpowiednich okularów. Właśnie dlatego powinieneś je nosić, gdy zachodzi taka potrzeba. Szczególnie jest to istotne w trakcie jazdy samochodem, podczas spacerów, brania udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych, widowiskach sportowych, a nawet oglądania telewizji. Zatem, jeżeli spośród rodzajów wad wzroku masz krótkowzroczność i zastanawiasz się, czy nosić okulary cały czas, to po prostu weź pod uwagę swoje aktualne potrzeby. Szczególnie jest to ważne, jeżeli na co dzień musisz patrzeć na coś, co znajduje się w większej odległości od Ciebie. Jeżeli tak jest, to koniecznie załóż okulary, ponieważ dłuższe wytężanie wzroku może zakończyć się bólem głowy lub nawet powiększeniem wady. Pamiętaj też o tym, że w przypadku naprawdę głębokiej wady wzroku, to dla własnego komfortu i bezpieczeństwa powinieneś cały czas nosić okulary.

Bibliografia

1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED,Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74638,krotkowzrocznosc 
3. https://www.webmd.com/eye-health/nearsightedness-myopia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *