Wzrok to zmysł, o który powinniśmy szczególnie dbać i kontrolować jego jakość. Każde niepokojące objawy powinniśmy natychmiast skonsultować z okulistą, bądź optometrystą. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Częste bóle głowy, uczucie zmęczenia czy swędzenie oczu bądź nagłe pogorszenie się wzroku powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. W takiej sytuacji warto poddać się badaniom wzroku u optometrysty. Jak się do nich przygotować i co będzie podczas nich badane? Koniecznie czytaj dalej ten wpis – wszystko wyjaśniamy!
Optometrysta – kim jest i czym się zajmuje?
Optomerysta to specjalista, który zajmuje się między innymi wadami wzroku, a także funkcji wzrokowych (na przykład ruchy oczu, zaburzenia barwne i widzenie przestrzenne). W przeciwieństwie do okulisty nie bada on chorób oczu takich jak zaćma czy jaskra. Pomoc optometrysty jest więc potrzebna jedynie w przypadku pogorszenia się widzenia. Specjalista ten zajmuje się między innymi dopasowaniem odpowiednich szkieł optycznych lub soczewek – optometrysta może wypisać stosowną receptę na te produkty. W skrócie zadaniem optometrysty jest badanie wszelkich zaburzeń optyki oczu lub skoordynowania pracy ich gałek. Warto wiedzieć, że specjalista ten zajmuje się badanie wzroku także u dzieci – w ich przypadku jest to bardzo istotne, dlatego warto wybrać się z maluchem na tego typu wizytę kontrolną.
Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty?
Do badania wzroku u optometrysty należy się odpowiednio przygotować — na przykład jak najlepiej opisać swoje objawy czy obawy dotyczące oczu podczas wizyty. Warto również zabrać na nią obecnie noszone soczewki bądź okulary. Samo badanie u optometrysty może potrwać nawet do 40 minut, w pierwszym jego etapie specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący Twojego wzroku. Kolejna część badania to kontrola gałek ocznych z pomocą autorefrektometru (tzw. komputerowe badanie wzroku). Ostatni etap wizyty u optometrysty stanowią testy mające na celu dobór najodpowiedniejszych dla Ciebie szkieł. Dodatkowo specjalista skontroluje współpracę Twoich oczu oraz ich ruch, oraz wyostrzanie obrazu z różnych odległości. Warto z cierpliwością podejść do tego typu badań. Szkła to bowiem inwestycja na lata, muszą być więc idealnie odpowiadać na Twoje potrzeby. Niewłaściwe szkła mogą się przyczyniać do pogorszenia wzroku.